Metoda IEEE 1584
Zagrożenie wyładowaniem łukowym to suma niebezpiecznych warunków związanych z możliwością wydzielenia się energii spowodowanej wyładowaniem łukowym w danym elemencie lub urządzeniu elektrycznym. Uświadomienie sobie istnienia takiego zagrożenia to pierwszy krok w stronę poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, życia oraz mienia. Kolejnym jest oszacowanie skali zagrożenia w celu zabezpieczenia się przed nimi oraz ewentualnego zmniejszenia tego zagrożenia . Według amerykańskich przepisów analizę zagrożeń porażeniem łukowym lub ich ocenę należy wykonywać w każdym przypadku (dla każdego elementu instalacji elektrycznej). Wyjątek stanowią urządzenia oraz części systemu, dla których występuje „zerowa” kategoria zagrożeń np.:
- instalacje, w których napięcie fazowe nie przekracza wartości uznawanych za bezpieczne,
- rozdzielnice zamknięte z łącznikami o prądzie znamionowym nieprzekraczającym 100 A,
- niektóre niskonapięciowe urządzenia takie jak niewielkie silniki czy inne odbiory zasilane z gniazd ogólnego przeznaczenia – jedynym ograniczeniem jest tu wartość pobieranego prądu, który nie może przekroczyć 100 A (np. duże kompresory).
W innych przypadkach należy oszacować i oznaczyć poziom zagrożenia wyładowaniem łukowym. Obecnie preferowaną metodą takich analiz jest metoda wg. algorytmów zaproponowanych w poradniku IEEE 1584. Metodę tę zaleca się także w normie NFPA 70E. Zprezentowany w poradniku IEEE 1584 algorytm analizy zagrożenia porażeniem łukowym, uważany jest za najbardziej precyzyjny z obecnie dostępnych.
W poradniku IEEE 1584 zawarto wiele ważnych informacji, wyników badań doświadczalnych oraz sposobów przeprowadzania analizy dla wielu różnych przypadków. Niestety nawet tak obszerny dokument nie zawiera wielu istotnych informacji, dlatego w procesie analizy należy sięgać także do wielu innych źródeł, głównie nowszych, w których znaleźć można wyniki ostatnich badań, zmiany w przepisach i wymaganiach oraz nowe spojrzenia na problem analizy. Należy też pamiętać, że większość wzorów zawartych w IEEE1584 a wykorzystywanych w procesie analizy jest wynikiem prac doświadczalnych, przeprowadzanych w laboratoriach, w określonych warunkach. Wyniki analizy będą zatem zawsze pewnym przybliżeniem rzeczywistości. Analiza zagrożeń wyładowaniem łukowym musi być zawsze poprzedzona analizą warunków zwarciowych w analizowanej instalacji. Poniżej pokazano 10 najważniejszych czynności w przypadku korzystania z metody IEEE1584 w celu przeprowadzenia analizy:
- Zebranie danych o analizowanym systemie zasilania zakładu przemysłowego.
- Określenie aktualnej konfiguracji systemu.
- Obliczenie właściwego prądu zwarcia metalicznego w miejscach analizy zagrożenia.
- Obliczenie wartości prądu zwarcia łukowego.
- Poznanie typów oraz ch-tyk czasowo-prądowych urządzeń zabezpieczających analizowany fragment instalacji.
- Określenie czasu palenia się łuku.
- Określenie napięcia znamionowego dla analizowanego fragmentu instalacji.
- Ustalenie tzw. odległości pracy.
- Obliczenie energii łuku elektrycznego.
- Określenie strefy działania łuku.
Zarys analizy
Zmniejszanie zagrożenia
Ochrona przed skutkami łuku